Hovorte "nie", prosim Vas

Autor: Viktor Štefaňák | 12.7.2014 o 15:44 | Karma článku: 6,79 | Prečítané:  1456x

Poznáte to určite z oboch strán. Prvá, organizujete stretnutie v podniku, no z nejakého dôvodu pár ľudí nepríde a nedá vedieť prečo, alebo Vám povie, že "starý, mám toho veľa". O dva dni ho stretnete v podniku s kolegami. Druhá, píše Vám kamarát, že poď si zahrať futbal do haly, chýbajú nám hráči. Vám sa strašne nechce, no nemáte nato, mu to povedať priamo

Nie, dnes neprídem. Nie, dnes sa mi nechce a nemám čas. Nie, ďakujem. Nie, nemám záujem. Tieto vety by si mal osvojiť každý jeden z nás. Uľahčia život nie len jemu, ale aj jeho okoliu. V dnešných časoch priameho marketingu, vyskakujúcej reklamy z každej strany či pozvaní na rôzne akcie od rôznych ľudí, je dôležité robiť rýchle rozhodnutia a dať ich okamžite najavo.

Kým finančnému poradcovi na telefóne či predajcovi v Eurovei je oveľa ľahšie povedať "nie, nemám záujem", problém nastáva, ak Vám volá kamarát. Poznáte to určite z oboch strán. Prvá, organizujete stretnutie v podniku, no z nejakého dôvodu pár ľudí nepríde a nedá vedieť prečo, alebo Vám povie, že "starý, mám toho veľa". O dva dni ho stretnete v podniku s jeho kolegami. Druhá, píše Vám kamarát, že poď si zahrať futbal do haly, chýbajú nám hráči. Vám sa strašne nechce, no nemáte nato, mu to povedať priamo a teda prídete, ale ste otrávený celý čas a chcete už, aby bol koniec. Alebo si vymyslíte, že "akurát dnes máme rodinný obed, sorry."

Prečo, kurča, nemôžeme hovoriť pravdu a byť úprimní? Ešte som osobne nezavrhol kamaráta či známeho zato, že mi povedal, že sa mu nechce. No pár krát som to urobil s ľuďmi, ktorí sa 4x po sebe zúčastnili rodinnej oslavy alebo mali toho "veľa". Preto, prosím Vás, buďte úprimní, najmä k Vašim kamarátom a blízkym. Práve tí si to zaslúžia a určite ocenia viac pravdu, ako na prvý pohľad pripečenú výhovorku. Lebo keď príde 3x po sebe, verte tomu, že už Vás volať nebudú.

Každé úprimné nie Vám ušetrí čas, budete schopní robiť lepšie rozhodnutia a hlavne nebudete nad nimi lamentovať a váhať celý deň. Kľudne choďte do obchodu s obuvou a vypýtajte si 3 páry topánok a ku každému postupne 2-3 veľkosti. Predavačovi sa pekne poďakujte, ale nič nekúpte. On bude mať možno nervy, no ani nevie ako a ubehne mu 20 minút nudnej smeny. A Vy si posilníte schopnosť hovoriť nie. Keď Vám bude najbližšie volať kamarát, aby ste si zahrali futbal v hale, povedzte, že dnes ste lenivý ako prasa a nikam nejdete, "no najbližšie daj vedieť a prídem."  Prídete a je po probléme, obe strany sú spokojné.

Na záver zhrnutie. Nevykrúcajte sa, neignorujte, nevymýšľajte si hlúposti, ale povedzte pravdu. Nie, dnes nemám záujem, ahoj.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Trumpizmus. Politický smer, ktorým sa neriadi ani Donald Trump

Medzi republikánmi po týchto voľbách už neplatí konsenzus z Reaganovej éry, že strana by mala byť konzervatívna.

KOMENTÁRE

Štartuje nová éra Ameriky, Trump sa stáva prezidentom

Časť sveta sa bude s obavami prizerať, ako napĺňa volebný slogan.


Už ste čítali?