Hovorte "nie", prosim Vas

Autor: Viktor Štefaňák | 12.7.2014 o 15:44 | Karma článku: 6,79 | Prečítané:  1466x

Poznáte to určite z oboch strán. Prvá, organizujete stretnutie v podniku, no z nejakého dôvodu pár ľudí nepríde a nedá vedieť prečo, alebo Vám povie, že "starý, mám toho veľa". O dva dni ho stretnete v podniku s kolegami. Druhá, píše Vám kamarát, že poď si zahrať futbal do haly, chýbajú nám hráči. Vám sa strašne nechce, no nemáte nato, mu to povedať priamo

Nie, dnes neprídem. Nie, dnes sa mi nechce a nemám čas. Nie, ďakujem. Nie, nemám záujem. Tieto vety by si mal osvojiť každý jeden z nás. Uľahčia život nie len jemu, ale aj jeho okoliu. V dnešných časoch priameho marketingu, vyskakujúcej reklamy z každej strany či pozvaní na rôzne akcie od rôznych ľudí, je dôležité robiť rýchle rozhodnutia a dať ich okamžite najavo.

Kým finančnému poradcovi na telefóne či predajcovi v Eurovei je oveľa ľahšie povedať "nie, nemám záujem", problém nastáva, ak Vám volá kamarát. Poznáte to určite z oboch strán. Prvá, organizujete stretnutie v podniku, no z nejakého dôvodu pár ľudí nepríde a nedá vedieť prečo, alebo Vám povie, že "starý, mám toho veľa". O dva dni ho stretnete v podniku s jeho kolegami. Druhá, píše Vám kamarát, že poď si zahrať futbal do haly, chýbajú nám hráči. Vám sa strašne nechce, no nemáte nato, mu to povedať priamo a teda prídete, ale ste otrávený celý čas a chcete už, aby bol koniec. Alebo si vymyslíte, že "akurát dnes máme rodinný obed, sorry."

Prečo, kurča, nemôžeme hovoriť pravdu a byť úprimní? Ešte som osobne nezavrhol kamaráta či známeho zato, že mi povedal, že sa mu nechce. No pár krát som to urobil s ľuďmi, ktorí sa 4x po sebe zúčastnili rodinnej oslavy alebo mali toho "veľa". Preto, prosím Vás, buďte úprimní, najmä k Vašim kamarátom a blízkym. Práve tí si to zaslúžia a určite ocenia viac pravdu, ako na prvý pohľad pripečenú výhovorku. Lebo keď príde 3x po sebe, verte tomu, že už Vás volať nebudú.

Každé úprimné nie Vám ušetrí čas, budete schopní robiť lepšie rozhodnutia a hlavne nebudete nad nimi lamentovať a váhať celý deň. Kľudne choďte do obchodu s obuvou a vypýtajte si 3 páry topánok a ku každému postupne 2-3 veľkosti. Predavačovi sa pekne poďakujte, ale nič nekúpte. On bude mať možno nervy, no ani nevie ako a ubehne mu 20 minút nudnej smeny. A Vy si posilníte schopnosť hovoriť nie. Keď Vám bude najbližšie volať kamarát, aby ste si zahrali futbal v hale, povedzte, že dnes ste lenivý ako prasa a nikam nejdete, "no najbližšie daj vedieť a prídem."  Prídete a je po probléme, obe strany sú spokojné.

Na záver zhrnutie. Nevykrúcajte sa, neignorujte, nevymýšľajte si hlúposti, ale povedzte pravdu. Nie, dnes nemám záujem, ahoj.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Ako mení transplantácia srdca vnímanie okolitého sveta

Transplantácia orgánov sa ukazuje ako otázka niekoľkých rokov. Vhodné srdce pre Jana Škrlanta sa však našlo už po šiestich týždňoch.

ŠPORT

Legenda Merckx o Saganovi: Súperi mu len nahrávajú

Merckx nevidel na MS poriadne preteky.

SVET

Macron našiel spojencov na európsku revolúciu aj na Slovensku

Pri plánoch sa nemôže úplne spoľahnúť na podporu Nemecka.


Už ste čítali?